Scania R TL interchangeable box trailer "Sturm / MAOAM"
Product number:
152037
Listprice:
25,25 €
A well-known TV advertisement in Germany asks “What do you want?” “Maoam!” is the answer. Starting 2006, Herpa will release a new range of models based on original Haribo Company vehicles. The Haribo Company not only operates its own fleet of vehicles for the transportation of their well-loved sweets, they also contract other companies, such as the Sturm Company, who operates the original full-sized version of this new Herpa model.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Sturm |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Yellow / blue / white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 88.1 g |
| Release Date | March/April 2006 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
A well-known TV advertisement in Germany asks “What do you want?” “Maoam!” is the answer. Starting 2006, Herpa will release a new range of models based on original Haribo Company vehicles. The Haribo Company not only operates its own fleet of vehicles for the transportation of their well-loved sweets, they also contract other companies, such as the Sturm Company, who operates the original full-sized version of this new Herpa model.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Sturm |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Yellow / blue / white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 88.1 g |
| Release Date | March/April 2006 |