Scania R TL dump trailer "Kurz Karkassenhandel"
Product number:
301992
Listprice:
29,50 €
New type! The Scania model of Kurz Karkassenhandel from Landau/Pfalz is released with new containers. The black Scania pulls two redesigned containers featuring the original’s two colors.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Kurz Karkassenhandel |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 77.7 g |
| Release Date | March/April 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! The Scania model of Kurz Karkassenhandel from Landau/Pfalz is released with new containers. The black Scania pulls two redesigned containers featuring the original’s two colors.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Kurz Karkassenhandel |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 77.7 g |
| Release Date | March/April 2013 |