Scania R TL dump semitrailer truck "Sperl"
Product number:
121231
Listprice:
49,90 €
The forwarder Sperl is a classic company from the city Dannstadt near Ludwigshafen. The company operates articulated tipper trucks of which two are decorated with airbrush finish. Herpa released the first Sperl airbrush truck as early as autumn 2004. Now the second colorful truck follows in the H0 scale and it will be equipped with many accessories like yellow lights and lamp holders.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Sperl |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 270 g |
| Release Date | November/December 2009 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The forwarder Sperl is a classic company from the city Dannstadt near Ludwigshafen. The company operates articulated tipper trucks of which two are decorated with airbrush finish. Herpa released the first Sperl airbrush truck as early as autumn 2004. Now the second colorful truck follows in the H0 scale and it will be equipped with many accessories like yellow lights and lamp holders.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Sperl |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 270 g |
| Release Date | November/December 2009 |