Scania R TL curtain canvas semitrailer with tandem trailer "Rotra" (NL)
Product number:
152310
Listprice:
28,25 €
Oversized truck combinations are often seen on the roads in the Netherlands. More than 320 of these vehicles are driven by several different companies. The ROTRA Transportation Company uses this current Scania R Topline hauling a curtain tarp semitrailer with an attached tandem trailer behind it.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Rotra Niederlande |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 36 mm |
| Weight | 116.1 g |
| Release Date | May/June 2006 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Oversized truck combinations are often seen on the roads in the Netherlands. More than 320 of these vehicles are driven by several different companies. The ROTRA Transportation Company uses this current Scania R Topline hauling a curtain tarp semitrailer with an attached tandem trailer behind it.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Rotra Niederlande |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 36 mm |
| Weight | 116.1 g |
| Release Date | May/June 2006 |