Scania R TL curtain canvas semitrailer "Trawöger" (A)
Product number:
151979
Listprice:
22,50 €
The Trawöger Transportation Company, based in the Austrian city Vorchdorf, operates its vehicles internationally. A large fleet of vehicles, consisting mainly of Scania and Renault tractors, is operated across Europe. Herpa releases a new Scania R Topline with a curtain tarp semitrailer in a limited edition, as it is mainly on the way from Austria to Great Britain and back.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Trawöger |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Silver |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 86.6 g |
| Release Date | January/February 2006 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Trawöger Transportation Company, based in the Austrian city Vorchdorf, operates its vehicles internationally. A large fleet of vehicles, consisting mainly of Scania and Renault tractors, is operated across Europe. Herpa releases a new Scania R Topline with a curtain tarp semitrailer in a limited edition, as it is mainly on the way from Austria to Great Britain and back.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Trawöger |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Silver |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 86.6 g |
| Release Date | January/February 2006 |