Scania R TL curtain canvas semitrailer "SKS Bikeshuttle"
Product number:
159722
Listprice:
27,50 €
Motorcycle transports Europe-wide are the core business of the forwarder SKS Bikeshuttle from Mogendorf in Rhineland Palatinate. At first, Herpa realized a Scania Topline with canvas cover trailer. Additional models of the comprehensive fleet are scheduled.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | SKS Bikeshuttle |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 88.9 g |
| Release Date | September/October 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Motorcycle transports Europe-wide are the core business of the forwarder SKS Bikeshuttle from Mogendorf in Rhineland Palatinate. At first, Herpa realized a Scania Topline with canvas cover trailer. Additional models of the comprehensive fleet are scheduled.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | SKS Bikeshuttle |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 88.9 g |
| Release Date | September/October 2012 |