Scania R TL curtain canvas semitrailer "Sachsentrans"
Product number:
065627
Listprice:
19,50 €
After the already delivered truck models, Herpa releases more model trucks for the TT-track fans. Included are two curtain tarp semitrailers, one of the forwarder Wandt from Braunschweig and one of the forwarder Sachsentrans from Zwickau.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:120 |
| Operator | Sachsentrans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 200 x 76 x 35 mm |
| Weight | 50.8 g |
| Release Date | July/August 2009 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
After the already delivered truck models, Herpa releases more model trucks for the TT-track fans. Included are two curtain tarp semitrailers, one of the forwarder Wandt from Braunschweig and one of the forwarder Sachsentrans from Zwickau.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:120 |
| Operator | Sachsentrans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 200 x 76 x 35 mm |
| Weight | 50.8 g |
| Release Date | July/August 2009 |