Scania R TL curtain canvas semitrailer "Monex" (GB)
Product number:
153140
Listprice:
23,00 €
The transportation company Monex from the south of Wales has its headquarters in Ebbw Vale, a small city near Cardiff. Due to the extraordinary expenses, we had to refrain from the British interior with right-hand drive. With this model, we are premiering a Scania 3-axle tractor with forward-stroke axle.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Monex Großbritannien |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Orange / blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 87.5 g |
| Release Date | March/April 2007 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The transportation company Monex from the south of Wales has its headquarters in Ebbw Vale, a small city near Cardiff. Due to the extraordinary expenses, we had to refrain from the British interior with right-hand drive. With this model, we are premiering a Scania 3-axle tractor with forward-stroke axle.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Monex Großbritannien |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Orange / blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 87.5 g |
| Release Date | March/April 2007 |