Scania R TL curtain canvas semitrailer "Knightsofold" (GB)
Product number:
301541
Listprice:
27,50 €
The transport company Knightsofold is based in Northamptonshire, from where it operates Europe-wide transports mainly with Scania semitrailers. The model of the current Scania R 09 with canvas cover trailer is releases as authentic six-wheeler.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Knights of old Großbritannien |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 88 g |
| Release Date | November/December 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The transport company Knightsofold is based in Northamptonshire, from where it operates Europe-wide transports mainly with Scania semitrailers. The model of the current Scania R 09 with canvas cover trailer is releases as authentic six-wheeler.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Knights of old Großbritannien |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 88 g |
| Release Date | November/December 2012 |