Scania R TL curtain canvas semitrailer "Andreas Schubert"
Product number:
303491
Listprice:
49,50 €
Tegernsee is this striking Scania R Topline pulling a curtain-canvas trailer. The elaborately painted and printed model is a one-time edition.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Andreas Schubert Transporte Tegernsee |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Silver black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 89.2 g |
| Release Date | July/August 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Tegernsee is this striking Scania R Topline pulling a curtain-canvas trailer. The elaborately painted and printed model is a one-time edition.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Andreas Schubert Transporte Tegernsee |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Silver black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 89.2 g |
| Release Date | July/August 2014 |