Scania R TL curtain canvas Eurocombi "Girlinger"
Product number:
154802
Listprice:
32,50 €
In 1962, Ingrid and Gerhard Girlinger began to transport their own truck freights to Spain and Portugal. Since then, Girlinger has been able to look back on four decades of experience in goods traffic. Amongst the customers of the forwarder are companies of the chemical and automobile industry and producers of raw materials. The fleet mainly consists of volume trucks, which is why Herpa has picked the EuroCombi as original for this miniature model.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Girlinger |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White-red |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 36 mm |
| Weight | 117 g |
| Release Date | July/August 2008 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In 1962, Ingrid and Gerhard Girlinger began to transport their own truck freights to Spain and Portugal. Since then, Girlinger has been able to look back on four decades of experience in goods traffic. Amongst the customers of the forwarder are companies of the chemical and automobile industry and producers of raw materials. The fleet mainly consists of volume trucks, which is why Herpa has picked the EuroCombi as original for this miniature model.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Girlinger |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White-red |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 36 mm |
| Weight | 117 g |
| Release Date | July/August 2008 |