Scania R TL curtain canvas EuroCombi "CCM / MeierTrans Cottbus"
Product number:
156530
Listprice:
34,50 €
Once more, the painter and design specialist Markus Niedergesäß has designed a great Scania. The young man from Lausitz always designs new variations of the Swedish griffin. This time, it was a Scania R Topline of the forwarding company Meier Trans from Cottbus, which was founded in 1994. Unfortunately, the vehicle won’t be spotted on our roads since it is a typical 60 ton Sweden trailer due to its overlength (25.25 m) and is therefore – as the name suggests - operated in Sweden.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | CCM Meier Trans Cottbus |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 380 x 76 x 36 mm |
| Weight | 120 g |
| Release Date | November/December 2009 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Once more, the painter and design specialist Markus Niedergesäß has designed a great Scania. The young man from Lausitz always designs new variations of the Swedish griffin. This time, it was a Scania R Topline of the forwarding company Meier Trans from Cottbus, which was founded in 1994. Unfortunately, the vehicle won’t be spotted on our roads since it is a typical 60 ton Sweden trailer due to its overlength (25.25 m) and is therefore – as the name suggests - operated in Sweden.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | CCM Meier Trans Cottbus |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 380 x 76 x 36 mm |
| Weight | 120 g |
| Release Date | November/December 2009 |