Scania R TL container semitrailer "Jürgen Schmid Transporte / NYK"
Product number:
305723
Listprice:
36,50 €
Jürgen Schmidt from Teublitz has inter alia become known by operating the Herpa Monument truck. Herpa once again realizes a miniature model of the forwarder - a current Scania Topline with container chassis loaded with a 40 ft. NYK container.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Jürgen Schmid Transporte |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Cobalt blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 83.7 g |
| Release Date | March/April 2016 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Jürgen Schmidt from Teublitz has inter alia become known by operating the Herpa Monument truck. Herpa once again realizes a miniature model of the forwarder - a current Scania Topline with container chassis loaded with a 40 ft. NYK container.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Jürgen Schmid Transporte |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Cobalt blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 83.7 g |
| Release Date | March/April 2016 |