Scania R TL container semitrailer "Hapag Lloyd"
Product number:
066723
Listprice:
23,95 €
Once again a container semitrailer is realized in the 1/160 scale N-track. The shipowning company Hapag Lloyd provided the original for the model which is produced as one-time Edition.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:160 |
| Operator | Hapag Lloyd |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 110 x 38 x 25 mm |
| Weight | 19.8 g |
| Release Date | May/June 2018 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Once again a container semitrailer is realized in the 1/160 scale N-track. The shipowning company Hapag Lloyd provided the original for the model which is produced as one-time Edition.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:160 |
| Operator | Hapag Lloyd |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 110 x 38 x 25 mm |
| Weight | 19.8 g |
| Release Date | May/June 2018 |