Scania R TL chromed tank semitrailer "Seka-Tank"
Product number:
302180
Listprice:
32,50 €
Seka Nutzfahrzeuge with headquarters in Leverkusen is manufacturer of and truck rental for tank vehicles. For their own purposes, this Scania R 09 Topline rigid tractor was elaborately designed, which is released together with a chrome-plated tank trailer miniature.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Seka-Tank |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Chrom |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 78.8 g |
| Release Date | May/June 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Seka Nutzfahrzeuge with headquarters in Leverkusen is manufacturer of and truck rental for tank vehicles. For their own purposes, this Scania R 09 Topline rigid tractor was elaborately designed, which is released together with a chrome-plated tank trailer miniature.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Seka-Tank |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Chrom |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 78.8 g |
| Release Date | May/June 2013 |