Scania R TL chrome tank semitrailer "Bermes shipping company"
Product number:
159586
Listprice:
27,50 €
The third-generation company is specializing in tank and bulk transports and is based in Willich near Krefeld. The Scania Hauber miniature rigid tractor pulls a chrome-plated chemical tank trailer.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Bermes Spedition |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 80.8 g |
| Release Date | March/April 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The third-generation company is specializing in tank and bulk transports and is based in Willich near Krefeld. The Scania Hauber miniature rigid tractor pulls a chrome-plated chemical tank trailer.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Bermes Spedition |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 80.8 g |
| Release Date | March/April 2012 |