Scania R TL chrome-plated tank semitrailer "Fischinger"
Product number:
065849
Listprice:
16,50 €
The transport company Fischinger is based in Dietingen near Villingen-Schwenningen. The model’s chrome-plated trailer is pulled by a Scania Topline tractor.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:160 |
| Operator | Fischinger |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue metallic |
| Packaging dimensions LxWxH | 110 x 38 x 25 mm |
| Weight | 27 g |
| Release Date | March/April 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The transport company Fischinger is based in Dietingen near Villingen-Schwenningen. The model’s chrome-plated trailer is pulled by a Scania Topline tractor.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:160 |
| Operator | Fischinger |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue metallic |
| Packaging dimensions LxWxH | 110 x 38 x 25 mm |
| Weight | 27 g |
| Release Date | March/April 2011 |