Scania R TL cattle carrier semitrailer "Drost" (NL)
Product number:
301350
Listprice:
26,50 €
Drost, specializing in animal transports, is based in Koekange near Meppel, the Netherlands and was established in 1938. The current Scania with Topline cab pulls a trailer suitable for animal transports.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Drost Niederlande |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Silber |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 84.3 g |
| Release Date | September/October 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Drost, specializing in animal transports, is based in Koekange near Meppel, the Netherlands and was established in 1938. The current Scania with Topline cab pulls a trailer suitable for animal transports.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Drost Niederlande |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Silber |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 84.3 g |
| Release Date | September/October 2012 |