Scania R TL bulk volume trailer "Schmitt Peterslahr"
Product number:
151863
Listprice:
22,50 €
The fleet of Schmitt Peterslahr Company vehicles is supplemented by this volume tandem trailer, hauled by the latest Scania R Topline tractor. The Scania features realistic wind deflection spoilers and is released in a one-time edition.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Schmitt |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Yellow blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 88.8 g |
| Release Date | January/February 2006 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The fleet of Schmitt Peterslahr Company vehicles is supplemented by this volume tandem trailer, hauled by the latest Scania R Topline tractor. The Scania features realistic wind deflection spoilers and is released in a one-time edition.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Schmitt |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Yellow blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 88.8 g |
| Release Date | January/February 2006 |