Scania R TL bulk volume trailer "Fulda / Weber"
Product number:
155861
Listprice:
27,50 €
The volume trailer with tandem trailer of the forwarding company Weber is extensively equipped with advertisement of the famous company Fulda-Reifen. The two-axle Scania R Topline tractor is pulling it.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Fulda Schwarz Breit Stark |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 88 g |
| Release Date | May/June 2009 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The volume trailer with tandem trailer of the forwarding company Weber is extensively equipped with advertisement of the famous company Fulda-Reifen. The two-axle Scania R Topline tractor is pulling it.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Fulda Schwarz Breit Stark |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 88 g |
| Release Date | May/June 2009 |