Scania R TL bulk volume canvas trailer "Danzas"
Product number:
152457
Listprice:
22,50 €
Danzas Company, which also belongs to the DHL-Group, will redesign all of its vehicles to feature the DHL-Group design in the future. However, the popular Danzas brand deserves to be replicated in miniature form, before this change. This latest Scania R Topline hauls two Danzas superstructures.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Danzas |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 88 g |
| Release Date | July/August 2006 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Danzas Company, which also belongs to the DHL-Group, will redesign all of its vehicles to feature the DHL-Group design in the future. However, the popular Danzas brand deserves to be replicated in miniature form, before this change. This latest Scania R Topline hauls two Danzas superstructures.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Danzas |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 88 g |
| Release Date | July/August 2006 |