Scania R TL bulk silo semitrailer "Herpa Monument Truck"
Product number:
121552
Listprice:
59,00 €
"Herpa präsentiert Weltgeschichte:" The Herpa Monument truck explores a new path. Due to its age, the refrigerated box trailer isn’t used as often anymore furthermore, Jürgen Schmid has returned to its roots namely silo transports. A new trailer to transport cement was purchased and decorated by Walter Rosner. The entire truck combination featuring the current design is released as one-time miniature model in the well-known showcase.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Herpa Miniaturmodelle |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 238.3 g |
| Release Date | September/October 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
"Herpa präsentiert Weltgeschichte:" The Herpa Monument truck explores a new path. Due to its age, the refrigerated box trailer isn’t used as often anymore furthermore, Jürgen Schmid has returned to its roots namely silo transports. A new trailer to transport cement was purchased and decorated by Walter Rosner. The entire truck combination featuring the current design is released as one-time miniature model in the well-known showcase.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Herpa Miniaturmodelle |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 238.3 g |
| Release Date | September/October 2014 |