Scania R TL box semitrailer "Wandt / Bihophar"
Product number:
156622
Listprice:
24,50 €
The medium-sized family company for transport- and logistic services has been known for 70 years since 1985 it has been known for its statement “our headquarters are in Braunschweig, our workplace is Europe”, which was printed on many Herpa trucks. The company was founded in 1939 by master baker Adalbert Wandt (1914-1983), his offspring maintain the tradition of safe transportation of goods on the roads and furthermore offer complex warehouse logistics. This time, we are releasing a box semitrailer featuring the advertisement of the Wandt customers Bihophar. It is the first Scania vehicle in Wandt’s fleet.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wandt |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 70 g |
| Release Date | January/February 2010 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The medium-sized family company for transport- and logistic services has been known for 70 years since 1985 it has been known for its statement “our headquarters are in Braunschweig, our workplace is Europe”, which was printed on many Herpa trucks. The company was founded in 1939 by master baker Adalbert Wandt (1914-1983), his offspring maintain the tradition of safe transportation of goods on the roads and furthermore offer complex warehouse logistics. This time, we are releasing a box semitrailer featuring the advertisement of the Wandt customers Bihophar. It is the first Scania vehicle in Wandt’s fleet.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wandt |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 70 g |
| Release Date | January/February 2010 |