Scania R TL box semitrailer "The Stones"
Product number:
121958
Listprice:
59,95 €
Jens Nößler has fulfilled his dream, and had this impressive truck designed with motifs of the pop titans “The Stones”. This vehicle was even present at concerts of the rock group. The Herpa model will be released as a limited edition, and come in the well-known showcase box.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | The Stones |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 256.3 g |
| Release Date | May/June 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Jens Nößler has fulfilled his dream, and had this impressive truck designed with motifs of the pop titans “The Stones”. This vehicle was even present at concerts of the rock group. The Herpa model will be released as a limited edition, and come in the well-known showcase box.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | The Stones |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 256.3 g |
| Release Date | May/June 2019 |