Scania R TL box semitrailer "Spring" (CH)
Product number:
155786
Listprice:
29,50 €
The Swiss transport company RTH operates this rather elaborately designed refrigerated trailer with advertisement for the Spring company. Tractor is a Scania R Topline with high-roof.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Spring |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 92 g |
| Release Date | May/June 2009 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Swiss transport company RTH operates this rather elaborately designed refrigerated trailer with advertisement for the Spring company. Tractor is a Scania R Topline with high-roof.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Spring |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 92 g |
| Release Date | May/June 2009 |