Scania R TL box semitrailer "Simon Loos" (NL)
Product number:
158664
Listprice:
24,50 €
Simon Loos has already been active in the transport industry since 1938. The released model is a current Scania Topline with refrigerated box trailer featuring the Dutch forwarder’s flashing design.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Simon Loos |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 92 g |
| Release Date | July/August 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Simon Loos has already been active in the transport industry since 1938. The released model is a current Scania Topline with refrigerated box trailer featuring the Dutch forwarder’s flashing design.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Simon Loos |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 92 g |
| Release Date | July/August 2011 |