Scania R TL box semitrailer "Herpa presents History of Space", PC
Product number:
297851
Listprice:
49,90 €
The Herpa Showtruck No. 11, History of Space Travel, has changed hands and has been on the road for the forwarding company Schumacher in Würselen since 2009. On the six-axle, Schumacher has modified some details like new wheels and an altered lettering in the front. The model – featuring these modifications - will be re-released in a small edition with the base print being changed to No. 11.1 and featuring an additional reference.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Herpa Miniaturmodelle |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 257 g |
| Production date | 07/2010 |
| Release Date | September/October 2010 |
| Limited quantity | 1000 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Herpa Showtruck No. 11, History of Space Travel, has changed hands and has been on the road for the forwarding company Schumacher in Würselen since 2009. On the six-axle, Schumacher has modified some details like new wheels and an altered lettering in the front. The model – featuring these modifications - will be re-released in a small edition with the base print being changed to No. 11.1 and featuring an additional reference.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Herpa Miniaturmodelle |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 257 g |
| Production date | 07/2010 |
| Release Date | September/October 2010 |
| Limited quantity | 1000 |