Scania R TL box semitrailer "Ewals Cargo Care" (NL)
Product number:
303187
Listprice:
29,50 €
Since 1906, Ewals Cargo Care has been active in the transport business meanwhile with subsidiariesin 12 countries and 1,600 employees. New at Ewals is the Scania R 2013 Topline with a double-deck trailer released as one-time edition Herpa miniature.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Ewals Cargo |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 83 g |
| Release Date | January/February 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Since 1906, Ewals Cargo Care has been active in the transport business meanwhile with subsidiariesin 12 countries and 1,600 employees. New at Ewals is the Scania R 2013 Topline with a double-deck trailer released as one-time edition Herpa miniature.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Ewals Cargo |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 83 g |
| Release Date | January/February 2014 |