Scania R TL box semitrailer "DHL"
Product number:
066266
Listprice:
21,50 €
The worldwide operating logistics company once again provides the pattern for a 1/160 scale model. The Scania Topline with DHL design features a box trailer with pallet box.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:160 |
| Operator | DHL |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 110 x 38 x 25 mm |
| Weight | 29.2 g |
| Release Date | September/October 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The worldwide operating logistics company once again provides the pattern for a 1/160 scale model. The Scania Topline with DHL design features a box trailer with pallet box.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:160 |
| Operator | DHL |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 110 x 38 x 25 mm |
| Weight | 29.2 g |
| Release Date | September/October 2014 |