Scania R TL box semitrailer "De Waal" (NL)
Product number:
154680
Listprice:
27,50 €
The Frankort Koning group is a consortium of companies dealing with international whole sale and the logistic services for produce. The companies are located at the ZON Fresh Park in Venlo. Transportation for this company group is handled by the forwarding company de Waal carrying the large-scale promotion for the Frankort Koning group. The model will also carry the ad and will also have a Scania Topline pulling the refrigerated box.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | De Waal Niederlande |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White-red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 92 g |
| Release Date | July/August 2008 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Frankort Koning group is a consortium of companies dealing with international whole sale and the logistic services for produce. The companies are located at the ZON Fresh Park in Venlo. Transportation for this company group is handled by the forwarding company de Waal carrying the large-scale promotion for the Frankort Koning group. The model will also carry the ad and will also have a Scania Topline pulling the refrigerated box.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | De Waal Niederlande |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White-red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 92 g |
| Release Date | July/August 2008 |