Scania R TL box-semitrailer "Christmas 2012"
Product number:
301381
Listprice:
39,50 €
The Herpa Christmas model 2012 is released with the current Scania rigid tractor. This tradition is continued in the 26th year. The model is a one-time edition and comes with a certificate.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Herpa Miniaturmodelle |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Material | plastic |
| Color | Mehrfarbmotiv |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 87.2 g |
| Release Date | November/December 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Herpa Christmas model 2012 is released with the current Scania rigid tractor. This tradition is continued in the 26th year. The model is a one-time edition and comes with a certificate.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Herpa Miniaturmodelle |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Material | plastic |
| Color | Mehrfarbmotiv |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 87.2 g |
| Release Date | November/December 2012 |