Scania R TL box EuroCombi "Tynjälä / Hell Cat" (SF)
Product number:
301299
Listprice:
49,50 €
The forwarder Tynjälä from Finland named his new piece of art Hell Cat. This second Herpa model of the Finnish forwarder captivates with its very elaborately designed cab.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Tynjälä Hell Cat Finnland |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 36 mm |
| Weight | 123.2 g |
| Release Date | September/October 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The forwarder Tynjälä from Finland named his new piece of art Hell Cat. This second Herpa model of the Finnish forwarder captivates with its very elaborately designed cab.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Tynjälä Hell Cat Finnland |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 36 mm |
| Weight | 123.2 g |
| Release Date | September/October 2012 |