Scania R TL box EuroCombi "Ristimaa Octopus" (SF)
Product number:
159555
Listprice:
49,90 €
In Scandinavia, the Finnish forwarder Ristimaa operates a new Highlight named Octopus. On the boxes, the box trailer of the light-blue tractor/trailer combination promotes a long drink while the rigid tractor features multi-colored octopus motifs.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Ristimaa Finnland |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Mint blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 36 mm |
| Weight | 111.6 g |
| Release Date | March/April 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In Scandinavia, the Finnish forwarder Ristimaa operates a new Highlight named Octopus. On the boxes, the box trailer of the light-blue tractor/trailer combination promotes a long drink while the rigid tractor features multi-colored octopus motifs.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Ristimaa Finnland |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Mint blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 36 mm |
| Weight | 111.6 g |
| Release Date | March/April 2012 |