Scania R TL box EuroCombi "Mertz Schweden"
Product number:
302173
Listprice:
49,50 €
Mertz from Sweden operates 85 vehicles to transport fresh goods. Herpa realized a one-time edition of one of the 25.25 cm trucks as limited miniature model.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Mertz Schweden |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Enzian blue / white |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 36 mm |
| Weight | 122 g |
| Release Date | May/June 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Mertz from Sweden operates 85 vehicles to transport fresh goods. Herpa realized a one-time edition of one of the 25.25 cm trucks as limited miniature model.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Mertz Schweden |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Enzian blue / white |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 36 mm |
| Weight | 122 g |
| Release Date | May/June 2013 |