Scania R TL box EuroCombi "Jimmie Karlsson / Nordic Power" (SE)
Product number:
301947
Listprice:
49,90 €
Sweden is known for its long and extraordinarily fine trucks. Jimmie Karlsson from Sweden had his truck elaborately designed and named it Nordic Power. The elaborately decorated model is released as one-time edition.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Jimmie Karlsson Nordic Power Schweden |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 36 mm |
| Weight | 123 g |
| Release Date | March/April 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Sweden is known for its long and extraordinarily fine trucks. Jimmie Karlsson from Sweden had his truck elaborately designed and named it Nordic Power. The elaborately decorated model is released as one-time edition.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Jimmie Karlsson Nordic Power Schweden |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 36 mm |
| Weight | 123 g |
| Release Date | March/April 2013 |