Scania R TL 6x4 container trailer „Weeda / WEC Lines“ (NL)
Product number:
304191
Listprice:
49,50 €
The vehicles of the forwarder Weeda from The Netherlands are among the highlights at trucker meetings. One of the vehicles of the picture-perfect fleet is realized as one-time edition container semitrailer.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Weeda WEC Lines Niederlande |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red metallic brown |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 85.4 g |
| Release Date | January/February 2015 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The vehicles of the forwarder Weeda from The Netherlands are among the highlights at trucker meetings. One of the vehicles of the picture-perfect fleet is realized as one-time edition container semitrailer.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Weeda WEC Lines Niederlande |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red metallic brown |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 85.4 g |
| Release Date | January/February 2015 |