Scania R TL 6x2 refrigerated box semitrailer "Von Wartburg" (CH)
Product number:
308519
Listprice:
44,95 €
A special-quality original is operated by the forwarder Lukas von Wartburg from Gelfingen in Switzerland. The company calls its gem "The Last Samurai". The 6x2 tractor is authentically realized with two dual wheel axles.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Von Wartburg VoWa Andy Hug Schweiz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 97 g |
| Release Date | March/April 2018 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
A special-quality original is operated by the forwarder Lukas von Wartburg from Gelfingen in Switzerland. The company calls its gem "The Last Samurai". The 6x2 tractor is authentically realized with two dual wheel axles.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Von Wartburg VoWa Andy Hug Schweiz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 97 g |
| Release Date | March/April 2018 |