Scania R TL 09 rigid tractor "Stelzl / Ice Age", PC
Product number:
110518
Listprice:
34,50 €
Another rigid tractor of the Franconian forwarder Stelzl is released as Highlight in the well-known showcase. This rigid tractor too, features various motifs on the cab sides designed by Walter Rosner from Mitterteich.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Stelzl |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Purple |
| Packaging dimensions LxWxH | 124 x 68 x 70 mm |
| Weight | 92.1 g |
| Release Date | March/April 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Another rigid tractor of the Franconian forwarder Stelzl is released as Highlight in the well-known showcase. This rigid tractor too, features various motifs on the cab sides designed by Walter Rosner from Mitterteich.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Stelzl |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Purple |
| Packaging dimensions LxWxH | 124 x 68 x 70 mm |
| Weight | 92.1 g |
| Release Date | March/April 2012 |