Scania R std. refueling tank truck "Aral"
Product number:
158718
Listprice:
27,50 €
This Scania trailer with fuel tank superstructure and updated chassis enhances the Aral vehicle series. The model is a one-time edition.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Aral |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 75 g |
| Release Date | July/August 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
This Scania trailer with fuel tank superstructure and updated chassis enhances the Aral vehicle series. The model is a one-time edition.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Aral |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 75 g |
| Release Date | July/August 2011 |