Scania R stake trailer with rear loading crane
Product number:
150705
Listprice:
24,00 €
The well-known MB Actros stake trailer combination is now replaced by the current version Scania tractor. This is the first Scania R generation tractor to be released in the Herpa construction vehicle series, featuring the typical silver and red colors.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Material | plastic |
| Color | Silber |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 66 g |
| Release Date | November/December 2004 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The well-known MB Actros stake trailer combination is now replaced by the current version Scania tractor. This is the first Scania R generation tractor to be released in the Herpa construction vehicle series, featuring the typical silver and red colors.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Material | plastic |
| Color | Silber |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 66 g |
| Release Date | November/December 2004 |