Scania R rigid tractor "Silver Surfer / ML Transporte"
Product number:
110754
Listprice:
39,50 €
After the Scania rigid tractor Black Pearl, realized by Herpa as miniature model (item no. 110525) we now release the second Marc Lengler vehicle. The Silver Surfer captivates with its striking base color and the design drafted and realized by Walter Rosner.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | ML Transporte Silver Surfer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Violet metallic |
| Packaging dimensions LxWxH | 124 x 68 x 70 mm |
| Weight | 92 g |
| Release Date | January/February 2016 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
After the Scania rigid tractor Black Pearl, realized by Herpa as miniature model (item no. 110525) we now release the second Marc Lengler vehicle. The Silver Surfer captivates with its striking base color and the design drafted and realized by Walter Rosner.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | ML Transporte Silver Surfer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Violet metallic |
| Packaging dimensions LxWxH | 124 x 68 x 70 mm |
| Weight | 92 g |
| Release Date | January/February 2016 |