Scania R rigid tractor "First Edition"
Product number:
110341
Listprice:
17,50 €
The new generation Scania R tractors with the new radiator grill, new fender as well as new exhaust will be released in a Private Collection showcase in time with the presentation of the original.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | First Edition |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | redmetallic |
| Packaging dimensions LxWxH | 124 x 68 x 70 mm |
| Weight | 94 g |
| Release Date | January/February 2010 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The new generation Scania R tractors with the new radiator grill, new fender as well as new exhaust will be released in a Private Collection showcase in time with the presentation of the original.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | First Edition |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | redmetallic |
| Packaging dimensions LxWxH | 124 x 68 x 70 mm |
| Weight | 94 g |
| Release Date | January/February 2010 |