Scania R refueling tank truck "Shell"
Product number:
152662
Listprice:
22,50 €
The Shell Company vehicles, underway on German roads everyday, are known for the vivid yellow-white-red truck design. Several new Shell models are planned for the future. The first is this latest version Scania R. Fuel Tank Trailer, completely painted in the Shell Company design.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Shell |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 75 g |
| Release Date | September/October 2006 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Shell Company vehicles, underway on German roads everyday, are known for the vivid yellow-white-red truck design. Several new Shell models are planned for the future. The first is this latest version Scania R. Fuel Tank Trailer, completely painted in the Shell Company design.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Shell |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 75 g |
| Release Date | September/October 2006 |