Scania R payload trailer "Sackmann"
Product number:
305280
Listprice:
42,50 €
Lothar Bohn was once again commissioned to design a vehicle. The new Scania R ’13 Highline of Sackmann Transporte from Achern, near Offenburg, features a photo motif of the truck on both sides. The platforms are designed with a commercial of the partner Kronimus.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Sackmann |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 61.5 g |
| Release Date | November/December 2015 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Lothar Bohn was once again commissioned to design a vehicle. The new Scania R ’13 Highline of Sackmann Transporte from Achern, near Offenburg, features a photo motif of the truck on both sides. The platforms are designed with a commercial of the partner Kronimus.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Sackmann |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 61.5 g |
| Release Date | November/December 2015 |