Scania R HL wood carrier "Ziefle Transporte"
Product number:
307840
Listprice:
49,95 €
Holztransporte Ziefle calls its Scania R 13 HL wood transport combination "Red Viking". Herpa equipped the ruby-colored model with a light box in front as well as the new wood transport superstructures. Also enclosed is the new short wood payload.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Ziefle Transporte |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | indian red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 142 g |
| Release Date | September/October 2017 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Holztransporte Ziefle calls its Scania R 13 HL wood transport combination "Red Viking". Herpa equipped the ruby-colored model with a light box in front as well as the new wood transport superstructures. Also enclosed is the new short wood payload.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Ziefle Transporte |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | indian red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 142 g |
| Release Date | September/October 2017 |