Scania R HL teletrailer semitrailer "Van Grinsven" (NL)
Product number:
156004
Listprice:
32,50 €
The Dutch professional forwarder van Grinsven, founded in1962, is now unknown in the heavy load transport industry. The company has its headquarters in Schaijk near Nimwegen and operates large cranes, telescopic trailers and heavy trucks of all kinds. The fleet stands out by its special design which gave Herpa the great opportunity, to replicate the model in the 1/87 scale.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Van Grinsven Niederlande |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Release Date | July/August 2009 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Dutch professional forwarder van Grinsven, founded in1962, is now unknown in the heavy load transport industry. The company has its headquarters in Schaijk near Nimwegen and operates large cranes, telescopic trailers and heavy trucks of all kinds. The fleet stands out by its special design which gave Herpa the great opportunity, to replicate the model in the 1/87 scale.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Van Grinsven Niederlande |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Release Date | July/August 2009 |