Scania R HL tank semitrailer for goods "Fernlast"
Product number:
302456
Listprice:
29,50 €
Fernlast Spedtionsgesllschaft mbH in Braunschweig was established as early as 1949. Today, it is one of the leading companies for low-germ food transports.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Fernlast |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 78.3 g |
| Release Date | July/August 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Fernlast Spedtionsgesllschaft mbH in Braunschweig was established as early as 1949. Today, it is one of the leading companies for low-germ food transports.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Fernlast |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 78.3 g |
| Release Date | July/August 2013 |