Scania R HL Stöffel-Liner truck semitrailer "B&R Transporte / Arrow Hunter"
Product number:
306287
Listprice:
49,95 €
In 2014, B & R Transporte was established by Burkhard and Ramona Vornhagen. After the Scania “Poison Arrow”was operated by both in 2015, in the end of 2015 a second vehicle was to enhance the fl eet. That became the “Arrow Hunter” pulling a Stöffelliner. The design of both vehicles were realized by airbrush artist Roland Just.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | B&R Transporte Arrow Hunter |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 72.2 g |
| Release Date | September/October 2016 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In 2014, B & R Transporte was established by Burkhard and Ramona Vornhagen. After the Scania “Poison Arrow”was operated by both in 2015, in the end of 2015 a second vehicle was to enhance the fl eet. That became the “Arrow Hunter” pulling a Stöffelliner. The design of both vehicles were realized by airbrush artist Roland Just.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | B&R Transporte Arrow Hunter |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 72.2 g |
| Release Date | September/October 2016 |