Scania R HL silo semitrailer "R.J. Rich & Sohn Ltd." (GB)
Product number:
302975
Listprice:
32,50 €
The transport company R.J. Rich & Son Ltd. is based north of Liverpool. With DAF and Scania rigid tractors, mainly FFB silo trailers and bulk cargo trailers are operated within the kingdom.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | R.J. Rich & Sohn Ltd. Großbritannien |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 74.7 g |
| Release Date | January/February 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The transport company R.J. Rich & Son Ltd. is based north of Liverpool. With DAF and Scania rigid tractors, mainly FFB silo trailers and bulk cargo trailers are operated within the kingdom.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | R.J. Rich & Sohn Ltd. Großbritannien |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 74.7 g |
| Release Date | January/February 2014 |