Scania R HL road train "Tynjälä" (SF)
Product number:
158688
Listprice:
49,50 €
In Finland, extra-long vehicles like this Scania of the forwarder Tynjälä Oy are not uncommon. The striking design also makes the Herpa model a highlight - shape and color-wise.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Tynjälä Oy Finnland |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Black red |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 36 mm |
| Weight | 110 g |
| Release Date | July/August 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In Finland, extra-long vehicles like this Scania of the forwarder Tynjälä Oy are not uncommon. The striking design also makes the Herpa model a highlight - shape and color-wise.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Tynjälä Oy Finnland |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Black red |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 36 mm |
| Weight | 110 g |
| Release Date | July/August 2011 |